Rugpjūčio 24-29 dienomis pagal Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos ir partnerių iš Ukrainos (NGO „Jaunimo alternatyva“) projektą „Ukrainos Hersono, Nikolaevo, Kirovogorodo ir Poltavos sričių jaunimo organizacijų tinklo sukūrimas pritaikant Lietuvos vietos bendruomenių sąjungos patirtį“, finansuojamą Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis, vyko Jaunųjų lyderių akademija, kurioje dalyvavo po 15 jaunimo atstovų iš Ukrainos ir Lietuvos.
Tik atvykus jaunimui iš Ukrainos, buvo surengtas susitikimas su Vilniaus miesto Užupio bendruomenės nariais, kurie papasakojo apie savo veiklą ir pasveikino visus atvykusius su Ukrainos Nepriklausomybės diena.
Rugpjūčio 25 dieną jaunimas išskubėjo į Zarasų rajoną Antalieptę. Čia jų laukė bendraamžiai iš Lietuvos. Pirmoji akademijos diena buvo skirta susipažinimui ir apibūdinimui apie save kaip lyderį, komandos formavimui, motyvacijai ir gero valdymo principams jaunimo organizacijoje. Vakarinė kūrybinė užduotis – padaryti projekto viešinimo marškinėlius.
Antrąją dieną jaunimas diskutavo apie Ukrainos ir Lietuvos jaunimo problemas ir bandė ieškoti sprendimo būdų.
Lietuvos jaunimas akcentavo šias neigiamas Lietuvos tendencijas: valstybės gyventojų senėjimas, dideli mokesčiai, žmonės nusivylę valdžia, mažai galimybių jaunimui pradėtis verslą, mažėja NVO narių motyvacija, emigruoja tėvai, mažoms organizacijoms mažėja finansavimas, didėja atskirtis tarp vaikų ir tėvų, pamirštamos senosios tradicijos. Iš teigiamų tendencijų jaunimas išskyrė jaunimo galimybes dalyvauti projektuose, steigiamus vaikų dienos centrus regionuose, didėjantį dėmesį socialiai pažeistiems žmonėms, žmonių laisvę ir galimybę laisvai reikšti savo nuomonę, savivaldybėse yra jaunimo koordinatoriai, kurie padeda mažoms organizacijoms, ES projektų dėka daug sportinių aikštelių ir viešų erdvų jaunimui. Ukrainos jaunimas išskyrė šias Ukrainos problemas: korupcija, pasenusi švietimo sistema, emigracija, vis daugiau radikaliai nusiteikusių žmonių, trūksta infrastruktūros, kuri būtų skirta jaunimui, trūksta tarpusavio gyvo bendravimo, nes vis labiau užvaldo informacinės technologijos, jaunimo nenoras mokytis darbinių specialybių, žemas pragyvenimo lygis. Iš teigiamų tendencijų buvo išskirtos sekančios: vis daugiau patriotiškai nusiteikusių žmonių, vis daugiau jaunimo dalyvauja politikoje, daugiau galimybių jaunimui mokytis kalbų, daugiau naudojama informacinių technologijų, daugėja tarptautinių mainų, įvairių jaunimo programų, gerėja jaunimo politikos teisinė bazė. Apibendrinę savo problemas, jaunimas diskusijose bandė ieškoti sprendimo būdų ir sukurti bendras projektines idėjas.
Esame dėkingi Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos prezidentui Kęstučiui Vilkauskui, kuris ne tik dalyvavo diskusijoje „ Vietos savivaldos ir jaunimo bendradarbiavimas“, bet ir dalinosi savo patirtimi, kaip atstovauti savo organizaciją, bendradarbiauti su vietos valdžia, ministerijomis ir LR Seimu.
Kad seminare išklausyta teorija nesiskiria nuo praktikos, Ukrainos jaunuoliai turėjo galimybę įsitikinti patys. Rugpjūčio 28 dieną buvo surengta išvažiuojamoji akademijos diena Zarasų ir Utenos rajonuose. Aplankėme Zarasų rajono Dusetų miestelio infrastruktūrinius projektus skirtus jaunimui, renovuotą kultūros centrą ir galeriją. Antazavėje susipažinome su infrastruktūriniais projektais skirtais jaunimui, Kvintiškės kaime prie Ilgio ežero aplankėme šventą vietą, o Šlyninkos vandens malūne susipažinome su bendruomeninio verslo ypatumais.  Zarasų savivaldybėje susitikime dalyvavo meras Nikolajus Gusevas bei savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Aksana Vorobjova. Po trumpos apžvalgos Zarasų miesto jaunimo erdvių išskubėjome į Uteną, kur vyko susitikimas su Utenos Vietos veiklos grupės atstovais. Susitikimo metu svečiams buvo papasakota apie Utenos regiono VVG veiklą. Susitikime dalyvavo Utenos visuomeninių jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“ prezidentė Glorija Šermukšnytė.  Svečiai iš Ukrainos daug klausinėjo apie jaunimo veiklas, iniciatyvas, projektus ir bendradarbiavimą su vietos valdžia.
Rugpjūčio 29 diena buvo paskutinė akademijos diena, skirta susipažinti su jaunimo politikos formuotojais Lietuvoje – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir LR Seimu.  Ukrainos jaunimas stebėjosi tokia galimybe, nes pas juos atsisėsti ir drauge diskutuoti su viceministrais kol kas sunkiai pasiekiama svajonė. Susitikime dalyvavo JRD, JTBA, SADM atstovai, kurie sulaukė daug įvairių jaunimo klausimų. Džiaugiamės, kad mūsų delegaciją aplankė ir Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo departamento vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai skyriaus patarėja Rūta Genienė. Su Seimo nare Guda Burokiene LR Seime buvo kalbama apie demografiją, regioninę politiką, merų darbą. Jaunimui buvo aktualu sužinoti, kaip Lietuvoje kovojama su korupcija. Ukrainiečiai pabrėžė istorijos, kultūros projektų svarbą bei įvairias programas, padedančias bendrauti su Lietuvos jaunimu bei gilinti anglų kalbos žinias.
Paskutinis vakaras buvo skirtas akademijos, planų ateičiai ir virtualios bendradarbiavimo platformos aptarimui, kurioje Lietuvos ir Ukrainos jaunimas planuoja ir toliau kurti bendras idėjas, rengti projektus bei spręsti jaunimo problemas.
Dėkojame šios Jaunųjų lyderių akademijos finansiniam rėmėjui – Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijai. Už pagalbą rengiant Jaunųjų lyderių akademiją, dėkojame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, Zarasų – Visagino ir Utenos regiono vietos veiklos grupėms, laboratorijai „Medus“.

Jaunųjų lyderių akademija  pagal projekto „Ukrainos Hersono, Nikolaevo, Kirovogorodo ir Poltavos sričių jaunimo organizacijų tinklo sukūrimas pritaikant Lietuvos vietos bendruomenių sąjungos patirtį“ veiklų planą finansuojama Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis (Užsienio reikalų ministerija).

Rugsėjo mėnesio pabaigoje yra planuojamas paskutinis vizitas į Ukrainą, kurio metu spaudos konferencijose bus pristatyti projekto rezultatai bei naujai sukurta virtuali bendradarbiavimo platforma.

Stovyklos įspūdžiai yra skelbiami fotoalbumuose:
I Jaunųjų lyderių akademijos diena,
II Jaunųjų lyderių akademijos diena
.
III Jaunųjų lyderių akademijos diena.
IV Jaunųjų lyderių akademijos diena.
V Jaunųjų lyderių akademijos diena.

Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos pirmininkė, projekto vadovė Reda Kneizevičienė

You are currently viewing Lietuvos – Ukrainos jaunųjų lyderių akademijos rezultatai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.