Šią savaitę KBA (Klaipėdos bendruomenių asociacijos) atstovai lankėsi Fortum Klaipėda, ryšių su visuomene atstovo Andriaus Kasperavičiaus organizuotoje ekskursijoje. Keli įdomūs faktai apie Fortum:
• Fortum Klaipėda – šilumos ir elektros gamybos įmonė, naudojanti išrūšiuotas komunalines ir pramonines atliekas. Ji priklauso suomių korporacijai Fortum, vykdančiai veiklą 12 pasaulio šalių (Skandinavijos šalys, Vokietija, Rusija, Indija, Lenkija).
• 95 % įmonės akcijų paketo valdo Fortum, 5 % – Klaipėdos miesto savivaldybė, gavusi akcijas mainais į 20 % savivaldai priklausančios AB “Klaipėdos energija” akcijų paketo. Fortum Klaipėda vertė – 130 mln. Eur. Akcijų mainų su savivaldybe santykis leidžia manyti, kad AB “Klaipėdos energija” vertė keturis kartus mažesnė – 32,5 mln. Eur.
• Teigiama, kad Fortum Klaipėda šiai dienai tiekia 50 % šilumos vartotojams reikalingo šilumos kiekio.
• Didžiąją dalį iš Fortum Klaipėda per metus sudeginamo atliekų kiekio (254 tūkst. t) sudaro plastikas – 27 %.
• 120 kv.m. ploto ir degimo kameroje aliekos dega ~1050 oC temperatūroje.
• Sudeginus 1 t atliekų, lieka 25 % šlako, 3 % pavojingų pelenų ir 1 % metalo laužo. Šlakas gali būti panaudojamas kaip kelių tiesimo medžiaga arba trinkelių gamyboje, bet kol kas išvežamas į savartynus (idėja gamintojams!), pavojingi pelenai išvežami į uostą ir išplukdomi į Norvegiją, metalo laužo likutis – į savartyną.
• Fortum Klaipėda atstovai teigia, kad šilumos kainos per pastaruosius 5 metus 38 % kritimas nuo 3,9 iki 2,4 ct/kWh sąlygotas būtent Fortum’o pigesnės energijos tiekimu Klaipėdos energijai.
• Pavojingos medžiagos, išsiskiriančios atliekų deginimo procese – furanai ir dioksinai, yra vėžio sukėlėjai, bet teigiama, kad jų kiekis neviršija leistinų nustatytų ES teisės aktais normų (prisegtoje ksidrėje). Pateiktas pavyzdys: vienos didmiesčio šventės metu 1 valandą šaudant fejerverkus susidaro tiek dioksinų ir furanų, kiek Fortum išlaidžia pro kaminą į aplinką per 25 metus..
• Šiukšlių kelias: kiekvieno mūsų nesurūšiuoto šiukšlių kibiro atliekos važiuoja į KRATC’o antrinio rūšiavimo aikšteles, kur labai neefektyviai veikiančioje Aplinkos ministerijos ūsuotų bebrų sukurtoje MECHANINIO BIOLOGINIO APDOROJIMO (MBA) ĮRENGINIŲ sistemoje atrūšiuojama tik 7 % viso atliekų kiekio. Sekanti šiukšlių stotelė – deginimo katilas.
Panašu, kad ne Fortum kaltas dėl kvapų Klaipėdoje. Ten smirda tik atvažiavus transportui su atliekomis, bet kieme to kvapo beveik nesijaučia. Norintys įsitikinti ir užsisakyti ekskursiją po Fortum Klaipėda bendruomenės gali kreiptis į:
Kristina Levinaitė, tel. +370 628 26900, el. paštas: kristina@koko.lt.
Nuotraukose, kurios paskelbtos FB profilyje, matosi ir šalia Fortum Klaipėda įsikūrusios įmonės “MESTILA”, gaminančios biokurą iš rapsų, teritorija ir, jei neklystu, gabaliukas kamino. Būtent per jį, kaip dabar svarstoma spaudoje, į aplinką gali būti skleidžiamas tas šlykštus salsvas kvapas, neduodantis ramiai gyventi pietinės miesto dalies gyventojams. „Mestilos“ darbuotojai tą kaminą meiliai vadina Drakonu ir sako, kad prieš kažkiek metų jį susimeistravo patys, su kažkokio vietinio auksarankio pagalba. Gal tai tik legenda, bet ieškantys kvapo šaltinio gali patikrinti, nes jei tai tiesa, kas gali paneigti, kad kamino – Drakono sudedamosios, filtravimą turinčios užtikrinti dalys, yra nekeistos visus tuos metus, jei tikrai už šį kamino priežiūros eksploatacijos procesą atsakingi ne vokiečių ar šveicarų griežtų darbo standartų tradicijų įtakojami specialistai, o lietuvis auksarankis…
Informaciją pateikė Renaldas Kulikauskas,
Klaipėdos bendruomenių asociacijos pirmininkas