Gegužės 23 d. įvyko Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos (LKBS) atstovų, pirmininkės V. Šetienės ir LR Aplinkos apsaugos ministro Kęstučio Mažeikos susitikimas, kuriame buvo aptarti ,s klausimai:
• Dėl centralizuotas vandentiekis ir nuotekų sistemos gyvenvietėse.
Ministras K. Mažeika patvirtino, kad šiuo metu dėmesys yra skiriamos gyvenvietėms didesnėms nei 2000 gyventojų. Deja, mažosios paliktos likimo valiai. Pasidalinus įvairių rajonų patirtimi, vienas iš pasiūlymų spręsti šią problemą tokiose gyvenvietėse buvo – kooperuotis, įsirengiant nuotekų valymo įrengimus bei prašyti paramos iš savivaldybės. Ministras pažadėjo pasidomėti, ar tokiems bendriems projektams būtų galima skirti dalinį finansavimą iš biudžeto ar kitų fondų.
• Dėl galimybės kaimo bendruomenėms gauti paramą įsirengti saulės kolektorius, nes kol kas tokia galimybė suteikta individualiems vartotojams ir/arba daugiabučių namų bendrijoms. Ministras pažadėjo pasidomėti, ar galima būtų bendruomenę įtraukti, kaip tinkamą pareiškėją.
• Dėl gyvulininkystės ūkių skleidžaimų kvapų. Ministras informavo, kad yra susitarimai su ūkininkais dėl maksimalaus laiko nuo išpylimo iki apkasimo sutrumpinimo. Kaip alternatyva yra svarstomas pasiūlymas atliekas įterpti į dirvožemį, tai galima būti daryti kad ir žiemą, jei nėra įšalo.
• Dėl oficialių paplūdimių įrengimo tvarkos. Ministro teigimu, žemė ir vandens telkinys paprastai yra savivaldybės atsakomybėje, tad pirmiausia reikia kreiptis į savivaldybę dėl detalaus plano (žemės paskirties) pakeitimo. Tvarka yra pakankamai paprasta, tik savivaldybės dažnai nenori vargintis ar prisiimti atsakomybės.
• Dėl sveikatingumo takų įrengimo ar kitų panašaus pobūdžio bendruomenių projektų miškuose. Ministras patarė derinti šiuos projektus su miškų urėdijomis, o nepavykus siųsti informaciją jam. Pažadėjo tarpininkauti sprendžiant klausimą.
• Dėl leidimų vietos bendruomenei tvarkytis regioniniame parke ar tvarkyti saugomus objektus. Buvo išsakyta problema, kad yra labai sudėtinga bendruomenei gauti leidimą sutvarkyti, tarkim, regioniniame parke esančios upės ar ežero pakrantę, o tvarkyti / prižiūrėti, tarkim, piliakalnius visai neįmanoma, nes tam reikalinga akreditacija. Ministras pažadėjo pasidomėti šiuo metu galiojančia tvarka.
• Dėl energetinio naudingumo koeficiento. Problema su senos statybos namais, kurių registravimas nebuvo laiku sutvarkytas. Norint tokį namą registruoti iškyla problema, nes jis neatitinka ENK. LKBS atstovai pasiūlė supaprastinti šią tvarką, mažinti koeficientą. Ministras pažadėjo pasidomėti, tik patvirtino, kad visai naikinti tokį reikalavimą galimybės nematantis ir pabrėžė, kad nuo 2021 m. naujos statybos namams ši tvarka tik griežtės.
• Didelių paukščių (kirų, kovarnių ir pan.) kolonijų keliamos grėsmės.
• Bei keli kiti klausimai liečiantys konkrečias pavienes bendruomenes.

You are currently viewing Lietuvos kaimo bendruomenių susitikime su Aplinkos ministru

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.