Vilniaus bendruomenių asociacijos (VBA) nariai yra nuveikę nemažai darbų, bendruomenės sėkmingai vykdo projektus. Reikia pasidžiaugti, kad Vilniaus bendruomenių organizacijų taryba suformuota aktyvia VBA pozicija, sukviečiant visas Vilniaus bendruomenių organizacijas. Gruodžio pradžioje taryba išsirinko naują pirmininkę, VBA atstovę.

VBA narė Užupio Respublika šiuo metu baigia vykdyti du projektus, skirtus žydų litvakų ir 1941 birželio sukilimo Vilniuje ir Užupyje atminimui įamžinti. Vykdant pirmąjį projektą, Užupio bendruomenė pradėjo saugoti esamą mūrinę sinagogą, kurioe dabar įrengta parduotuvėlė ir rezidencija. Vykdant projektą savo lėšų paaukojo ir JAV litvakai. Sinagogos istorinę atmintį gaivina ir saugo Užupio bendruomenė ir LR Vyriausybė.

Projektą 1941 birželio sukilimo Vilniuje ir Užupyje atminimui įamžinti vykdomas Krašto apsaugos ministerijos lėšomis. Jo metu buvo atrasti ir iškelti nauji istorinių faktai apie sukilimą, surinkti liudininkų parodymai ir paruošta medžiaga moksliniam ir pasaulietiškam viešinimui. Užupio premjero ir VBA pirmininko Sakalo Gorodeckio nuomone, „visos vietose yra pilna istorinių faktų, kurie taip ir liks pamiršti, jei negebėsime/nespėsime jų užfiksuoti ir populiariai sudominant pristatyti“.

Žėvyno bendruomenės taip pat stengiasi atgaivinti žymiųjų Vilniuje gyvenusių žmonių atminimą. Bendruomenės iniciatyva lapkričio 6 d. Vilniuje atidengė atminimo lentą dvasiniam ir pasaulietiniams karaimų lyderiui Hadži Serajai Chanui Šapšalui.

Atminimo lenta bus atidengta prie namo Kęstučio ir Pušų gatvių sankirtoje. Čia iki 1951 metų veikė iš pradžių privatus, o vėliau nacionalizuotas Karaimų istorinis-etnografinis muziejus. S.Šapšalas mirė Vilniuje 1961 metų lapkričio 18 dieną, palaidotas Vilniaus karaimų kapinėse. Ant paminklinio akmens iškalta: „Paskyrė savo gyvenimą ir žinias mokslui ir tautai.“

Paruoštapaga VBA pateiktą medžiagą.

You are currently viewing Vilniaus bendruomenių projektai ir iniciatyvos

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.