Sausio 22d. Vilniaus ir Kauno bendruomenių asociacijų atstovais dalyvavo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus organizuotame seminare „Skaidrumo receptai savivaldybėms: kaip sukurti gerąjį pavyzdį?“. Seminare buvo pristatyti „Transparency International“ Savivaldybių skaidrumo tyrimo rezultatai ir rekomendacijos. Pavyzdžius ir būdus kaip galima didinti gyventojų įsitraukimą į vietos savivaldą per viešųjų konsultacijų ir dalyvaujamojo biudžeto iniciatyvas pristatė atvirų miestų ekspertės Katherine Klosek (JAV) ir Jelizaveta Krenjova-Cepilova (Estija).

Pristatytuose Savivaldybių skaidrumo tyrimo rezultatuose buvo apžvelgta bendra savivaldybių skaidrumo situacija, tačiau svarbu paminėti, kad šis tyrimas nagrinėjo informacijos prieinamumą savivaldybių internetiniuose puslapiuose, taip atsižvelgiant į skaidrumo principą ir viešumo , tačiau netyrė savivaldybių situacijos korupcijos atžvilgiu. Geriausiai įvertintos Joniškio r., Alytaus r., ir Širvintų r. savivaldybės, surinkusios atitinkamai 94, 90 ir 84 balus (iš 100 galimų). Kauno miesto savivaldybė liko 14 vietoje – 67 balai, Vilnius šiek tiek geriau. Pasak tyrimo išvadų, mažiausiai informacijos savivaldybės pateikia apie savo darbuotojus, gyventojų įtraukimą į sprendimų priėmimą, apie Tarybos narių susitikimus, nepakankamai skatina ir užtikrina galimybes pranešti apie korupciją ir negeroves.

Lektorė Katherine Klosek, Center for Government Excellence – GovEx, at Johns Hopkins University“ (JAV) pristatė tris būdus, kaip vietos savivaldos gali stiprinti demokratiją ir didinti piliečių įsitraukimą:

  1. Dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimas – pristatytas dalyvaujamo biudžeto įgyvendinimo modelis, kuriame yra didelės galimybės potencialiai reikštis bendruomenių centrams ir jų lyderiams, kurie atstovaudami konkrečias bendruomenes, turi didžiausią tikimybę būti išgirsti savivaldos atstovų ir turi svaresnį balsą siūlant idėjas ir jas svarstant. Lektorė pristatė sėkmingai įgyvendintus pavyzdžius JAV.
  2. Viešųjų konsultacijų organizavimas – savivaldybėms rekomenduojama organizuoti įvairių svarstymų simuliacijas savo gyventojams, kad jie galėtų susidaryti geresnį vaizdą, kaip yra svarstomi ir priimami sprendimai.
  3. Skaidrumas – savivaldybėms rekomenduojama didinti skaidrumą skelbiant internete kuo daugiau informacijos apie įvairias savivaldybės veiklas bei sudaryti kuo palankesnes sąlygas pranešti apie korupciją. Pateiktas San Francisko miesto pavyzdys, kuriame įsteigta speciali telefono linija, kuria paskambinus galima pranešti apie korupcijos atvejį, o visai neseniai sukurta ir „Twitter“ paskyra, kurioje gyventojai gali pranešti apie korupciją tokiu keliu ir net stebėti proceso eigą.

Lektorė Jelizaveta Krenjova-Cepilova iš „e-Governance Academy“ (Estija) pristatė, kaip Estijoje yra įgyvendinama dalyvaujamojo biudžeto iniciatyva. Šiuo metu Estijoje jau 20 iš 79 savivaldų vykdo dalyvaujamąjį biudžetą, tačiau pristatyme pagrindinis dėmesys skirtas Tartu miesto pavyzdžiui. Dalyvaujamo biudžeto iniciatyvos įgyvendinimo procesas nėra paprastas ir labai greitas, mat, užtrunka idėjų generavimas („surinkimas“), po to ekspertų darbo grupės vykdoma analizė, reikalingi seminarai, kol galiausiai skelbiamas balsavimas už atrinktas idėjas ir pats idėjų įgyvendinimas. Laikotarpis nuo idėjų „surinkimo“ iki jų įgyvendinimo vidutiniškai užtrunka 7-9 mėnesius. Lektorė pristatė būdus, kaip galėtų būti skatinamas idėjų generavimas bei pačios iniciatyvos populiarinimas, naudojant reklaminius stendus, pasitelkiant žinomų žmonių agitaciją ir t.t. Atrinktos idėjos yra pateikiamos gyventojams, ir kiekvienas miesto nuolatinis gyventojas, sulaukęs 16 metų, gali balsuoti už jam patraukliausią idėją. Balsavimas vykdomas naudojant internetinę sistemą, kurioje kiekvienas gyventojas gali pasirinkti tris jam patraukliausias idėjas iš 25 pateiktų balsavimui. Pasak Jelizavetos, ši iniciatyva padidina vietos savivaldos legitimumą, veikia kaip edukacinė programa piliečiams ir patiems savivaldos darbuotojams bei paskatina bendruomenių aktyvumą.

Tikimės, kad visa ši naudingą informaciją pasieks ir Lietuvos savivaldų atstovus, kurie taip pat dalyvavo šiame seminare ir greitu metu galėsime pasidžiaugti šiais pokyčiais ir savo bendruomenėse.

Kauno VDU politologijos studentas Simonas Blažaitis

You are currently viewing Savivaldybių skaidrumo tyrimas

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.