Spalio 22 d. Vilkaviškyje įvyko Marijampolės apskrities savivaldybių bendruomenių organizacijų BO) ir nevyriausybinių organizacijų (NVO) tarybų atstovų susitikimas. Jis vyko vykdant SADM finansuojamą projektą „Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos veiklos plėtra“. Susitikime dalyvavo visų savivaldybių – Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Šakių, Marijampolės ir Vilkaviškio – tarybų atstovai iš bendruomeninių organizacijų ir pačių savivaldybių administracijos, tarybų, Vilkaviškio vicemeras Bernardas Marčiukonis, Marijampolės r. sav. tarybos nariai: K. Dvylys (BOT pirmninkas) ir A. Mitrulevičius.
Gausiausios buvo Marijampolės ir Vilkaviškio bendruomenių organizacijų ir tarybų atstovų grupės.
Tačiau veikliausia ir daugiausiai nuveikusi yra Vilkaviškio BO taryba. Nuo 2019 m. jau įvyko 12 BOT posėdžių, kuriame buvo svarstyti patys įvairiausi klausimai. Vilkaviškiečių nuomone taryba aktyvi dėl Vilkaviškio rajono kaimo bendruomenių sąjungos vadovės Linos Kružinauskienės, mano, kad šios tarybos labai reikalingos. Vilkaviškio taryba norėtų gauti informaciją iš Nacionalinės BOT.
Tuo tarpu Šakių BOT pirmininkas M. Kantautas pažymėjo, kad Šakiuose po ilgų diskusijų taryba sudaryta 2021 m. Kol kas dėl kovidinės situacijos veikla nedaug. labai aktyvi VVG, kuri kartu bendruomenėmis sprendžia daug klausimų. Svarstoma sujungti BO ir NVO tarybas, nes žmonės tarybose tie patys, svarstomi klausimai – taip pat. Klausimas, koks turi būti bendruomenių atstovavimas NVO taryboje.
Neaktyvi BOT yra ir Marijampolėje, apie posėdžius nėra informacijos savivaldybės tinklapyje. Tarybą sudaro 12 narių, norėjosi didesnio bendradarbiavimo iniciatyvų tarp BO ir savivaldybės. Vis tik BOT veiklą planuojama tęsti. Labai veikli Marijampolės r. VVG, kuri daug padeda bendruomenių organizacijoms.
Kalvarijos atstovė Karolina Šunskytė papasakojo, kad tarybos veikla visiškai neaktyvi, net nėra išrinktas pirmininkas, jau galvojama ją performuoti, sujungiant NVO ir BO tarybas į vieną.
Kazlų Rūdos NVO pirmininkė K. Mačiokienė informavo, kad iki spalio 29 d. turi būti suformuota nauja NVO taryba, kurioje bus ir BO atstovai. Koks naujos tarybos aktyvumas – parodys ateitis. Senoji BO taryba jokių posėdžių neorganizavo, veikla neaktyvi, daug dirba Vietos veiklos grupė.
Bendruomenių organizacijų ir bendruomenių veiklą remia visos savivaldybės, programinis finansavimas taip pat visose savivaldybėse, tačiau BO komunalinėms, ūkines, organizacijų registracijos, draudimą ir pan. išlaidoms padengti teikiant prašymus ar rašant projektus finansavimo neskiria tik Marijampolės savivaldybė. Finansavimo dydžiai skirtingi, priklauso nuo kaimo bendruomenių aktyvumo. Bendruomenes remia vietos ūkinininkai, verslas, savivaldybės koofinansuoja projektus, prisidėdamos tam tikru procentu. BO kuria dienos centrus (vaikų ir kitus), rūpinasi infrastuktūra, aplinkosauga, o pvz. Kazlų Rūdos Bagotosios bendruomenės aplinkos darbus perka savivaldybė, sukurtos 8 darbo vietos. Dauguma apskrities BO turi nuosavas arba su panauda patalpas, stengiasi įveiklinti uždarytas mokyklas. Remiant BO veiklą, atsižvelgiama į savivaldybės biudžetą.
Kalbėdami apie bendruomenių organizacijų aktyvumą, diskusijos dalyviai pažymėjo, kad iš registruotų organizacijų veiklios yra apie pusė, kuriasi naujos, aktyvesnės Pažymėta, kad nesuprantama bendruomenės sąvoka, ji painiojama su organizacija, BO veikla formalizuojasi.
Sekantis projektinis susitikimas numatytas lapkričio 11 d. su Panevėžio apskrities savivaldybių bendruomenių organizacijų tarybomis.