Lapkričio 9 d. , vykdant projektą Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos veiklos plėtra“, Nr. NOBP-01272, sutartis 2021-03-08, kuris yra finansuojamas pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos „Nevyriausybines organizacijas vienijančių asociacijų institucinio stiprinimo projektų finansavimo 2021 metais atrankos konkurso priemonę, įvyko diskusija bendruomenių organizacijų aktyvui ir visiems besidomintiems bendruomenių organizacijų teisiniais klausimais.
Projekte ši diskusija buvo numatyta organziuoti Lietuvos kaimo parlamento V sesijoje, tačiau dėl COVID-19 viruso panedmijos galiojančių apribojimų, šią diskusiją LVBOS perkėlė į virtualią erdvę ir pakvietėme prisijungti ir kitus Lietuvos bendruomenių organzicijų atstovus, mokslininkus, SADM, VRM atstovus, Seimo narius. Diskusiją moderavo M. Romerio universiteto profesorius Andrius Stasiukynas, darbo grupėse moderavo LVBOS tarybos nariai.
LVBOS kartu su moderatoriumi Mykolo Romerio universiteto profesoriumi Audriumi Stasiukynu paruošė diskusijos apibendrinimą. Pažymimime, kad tai nėra galutinis dokumentas, tai tik diskusijos išvados ir pasiūlymai sekančioms diskusijoms ir išvadoms atlikti toliau nuosekliai palaikant ir aktyvinant Lietuvos bendruomenių organizacijas ir bendruomeninį judėjimą.
Diskusijoje buvo pažymėta, kad svarbu teisiniais pagrindais sudaryti palankias sąlygas pilietinei visuomenei vystytis, stiprinti valstybės socialinio kapitalo rodiklius. Dalis diskutantų esamą bendruomeninės organizacijos apibrėžimą ir veiklos teisinį reglamentavimą vertino teigiamai, pabrėždami jo privalumus:
1) leidžia pilietiniams interesams laisvai konkuruoti,
2) neriboja veiklų ir privilegiją rinktis ką daryti,
3) apibrėžia institucijų pareigą įtraukti bendruomenines organizacijas į vietos klausimų svarstymus ir t.t.), tačiau pažymėjo, kad palaikytina LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva vykdyti LR Bendruomeninių organizacijų plėtros įstatyme ministerijoms priskirtą pareigą (“teisės aktų nustatyta tvarka atlieka rengiamų ir priimtų teisės aktų, reglamentuojančių bendruomeninių organizacijų klausimus, analizę ir teikia su tuo susijusius pasiūlymus”) ir konsultuojantis parengti tinkamesnę bendruomeninės organizacijos apibrėžimo formuluotę, kuri turėtų būti suinteresuotųjų pusių plačiai išdiskutuota. Bendruomeninė organizacija pasižymi tam tikrais bruožais, lyginant su kitomis NVO, iš kurių išskirtini viešosios naudos ir viešojo intereso, susijusio su gyvenimu kaimynystėje, įgyvendinimo aspektai. Dalis diskutantų atkreipė dėmesį, kad šios srities klausimai yra platūs, o laiko nebuvo pakankamai gilesnei diskusijai.
Pilnas apibendrinimo tekstas skelbiamas LVBOS dokumentai/rezoliucijos.