Rugsėjo 18 dieną Vidaus reikalų ministerijoje įvyko LVBOS tarybos atstovų, Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos pirmininko K. Vilkausko susitikimas su ministru Eimučiu Misiūnu.
Susitikimo su LVBOS nariais metu buvo aptarti sekantys klausimai: vietos bendruomenių vaidmuo vykdant regioninę politiką ir įgyvendinant BIVP strategijas bei dalyvavimas vietos savivaldos procesuose. Susitikime dalyvavo LVBOS pirmininkė Reda Kneizevičienė, LVBOS tarbos nariai: Ramūnas Navickas, Artūras Melianas, Vytautas Juozapavičius, Arimantas Račkauskas ir Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos prezidentas Kęstutis Vilkauskas.
Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjunga (LVBOS), dalyvaudama susitikime su Vidaus reikalų ministru pateikė šiuos pasiūlymus:
1. REGIONŲ PLĖTRA
Apgailestaujame, kad buvo atsisakyta esminių sprendimų Regionų politikoje. Valstybinių funkcijų ir paslaugų daugumoje regionų centruose mažinimas, diskriminuojantis trijų lygių regionuose įvedimas, didmiesčius juosiančiųjų savivaldybių sujungimo atsisakymas, savivaldybių konkurencingumo ir kitų ekonominių rodiklių vertinimo atidėjimas, realaus bendruomenių atstovavimo Regionų plėtros tarybose nebuvimas – yra stabdys regionų plėtrai. Suprasdami visų šių pokyčių sudėtingumą, siūlome:
1.1 Iki 2019 m. pradžios įgyvendinti numatytą bendruomenių asociacijų atstovavimą Regionų plėtros tarybose.
2. BENDRUOMENIŲ INICIJUOTA VIETOS VEIKLOS PLĖTRA.
LVBOS apgailestauja, kad BIVP dažnu atveju, ypatingai Vilniuje ir Kaune, tapo vietos valdžios ir atskirų politikų monopolizuota programa, visiškai eliminuojanti bendruomenės iš integruotos plėtros proceso. Tai įvyksta dėl to, kad nežiūrint į deklaruotą trijų socialinių partnerių lygybę steigiant miestų vietos veiklos grupes (VVG), – savivaldybė vienintelė turi monopolį nedalyvauti arba rinktis jai „patogias“ organizacijas. LVBOS nuomone, tai iš esmės prieštarauja programos dvasiai – bendruomenių dalyvavimui. Dar daugiau, akivaizdžiai pažeidžiami dokumentuose nustatyti viešumo ir derinimo su socialiniais partneriais procesai. Todėl projektais galimai pasinaudos siauros, informaciją valdančios grupuotės, tikėtina, aptarnaujančius valdančius politikus. Apie tai ne kartą buvo informuotos įvairios valdžios institucijos.
LVBOS siūlo:
2.1. VRM turi imtis iniciatyvos koreguojant BIVP įsakymą ir aprašus, nustatant privalomą konkrečios savivaldybės asocijuotų bendruomeninių organizacijų atstovų dalyvavimą VVG, nesant asocijuotoms bendruomeninėms organizacijoms – paskirtų atstovų dalyvavimą.
2.2. Nustatyti privalomą bendruomeninių organizacijų asociacijų arba paskirtų stebėtojų dalyvavimą prieš skelbiant kvietimus ir informacijos pateikimą.
3. SAVIVALDOS REFORMA.
LVBOS nuomone, Vietos savivaldos įstatymo pataisos yra kosmetinės ir nepasiekia keliamų tikslų. Daugkartinių diskusijų apie Lietuvos vietos savivaldos problemas vietos bendruomenių organizacijose, su nacionalinės ir vietos valdžios atstovais, mokslininkais, nagrinėjančiais savivaldos plėtros problemas, pagrindinė apibendrinanti išvada – Lietuvos vietos savivaldos sistema neatitinka šiuolaikinių realijų ir dalyvaujamosios demokratijos principų. Lietuva yra vienintelė ES valstybe, neturinti antro savivaldos lygio, todėl dėl atotrūkio tarp vietos valdžios ir gyventojų priimant sprendimus, stiprėja gyventojų nepasitikėjimas demokratija. Neįveiklinti ir neturintys reikiamų resursų seniūnai ir ypač seniūnaičiai jau tampa savivaldos parodija. Mūsų nenaudai matomas akivaizdus skirtumas lyginant savivaldos plėtrą Lietuvoje, Lenkijoje arba Estijoje, kur žmonės yra gerokai „arčiau“ aktualių sprendimų ir todėl šiose šalyse  didesnis pasitikėjimas vietos valdžia.
LVBOS nuomone būtina esminė vietos savivaldos reforma, suteikiant savivaldos teisės (tiesioginiai rinkimai, finansai ir funkcijos) seniūnijoms kartu su seniūnaičių tarybomis. Svarstytinas ir skirtingas didmiesčių bei mažųjų savivaldybių savivaldos modelis.
LVBOS siūlo:
3.1. Sudaryti darbo grupę pasiruošti esminei Vietos savivaldos reformai Lietuvoje.
Tikime sulaukti konkrečių VRM veiksmų įgyvendinant mūsų teiktus pasiūlymus.

Apie susitikimą Vidaus reikalų ministerijos tinklapyje čia. Mūsų žinutėje panaudota VRM tinklapio nuotrauka.

LVBOS delegacijos vardu pirmininkė Reda Kneizevičienė

You are currently viewing LVBOS atstovų susitikimas su Vidaus reikalų ministru

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.