Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjunga (LVBOS) kartu su partneriu Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija krepėsi į Kelių direkciją prie Susisiekimo ministerijos dėl vietinės reikšmės kelių tvarkymo. Gauti atsakymai iš įvairių ministerijų. Spalio 4 dieną Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis organizuoja pasitarimą dėl Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacijos keliamų klausimų dėl savivaldybėms priklausančių vietinės reikšmės kelių.
Lauksime pozityvių sprendimu.
Kadangi kreipimosi tekstas sunkiai matosi, siunčiu jo el versiją.
KREIPIMASIS
DĖL SAVIVALDYBĖMS PRIKLAUSANČIŲ VIETINĖS REIKŠMĖS KELIŲ
2018-04
Pagal LR Kelių įstatymą, keliai skirstomi į valstybinės reikšmės kelius ir vietinės reikšmės kelius. Vietinės reikšmės keliai naudojami vietiniam susisiekimui ir skirstomi į viešuosius ir vidaus kelius. Vietinės reikšmės viešuosius kelius prižiūri Savivaldybės, jie tvarkomi iš Kelių direkcijos kelių priežiūrai ir plėtrai skirtų lėšų, bei Savivaldybių biudžeto.
Savivaldybei priklausančiais vietinės reikšmės keliais (žvyrkeliais) naudojasi tiek miško vėžėjai, tiek Savivaldybių teritorijoje esantys ūkininkai ir kiti, sunkiasvorę techniką naudojantys subjektai. Minėti subjektai su savo technika padaro daug žalos vietinės reikšmės keliams, o ypač polaidžio metu. Tačiau visa našta, atstatant padarytą žalą tenka Savivaldybėms. Kadangi esamomis lėšomis pagal jų kiekį yra galimybė tik tam tikrų vietų pažvyravymui, jų nepakanka žvyrkelių kokybei užtikrinti. Iki šiol žvyrkelių remontui ir priežiūrai nebuvo skiriama pakankamai lėšų, todėl šie keliai tapo labai prastos būklės. Tam įtakos turėjo ir paskutintųjų metų gamtinės sąlygos, kai iškrito didelis kiekis kritulių.
Nors Lietuvoje miškų savininkai ir kirtėjai, savo veikloje privalo vadovautis LR Miškų įstatymu bei LR Aplinkos ministro įsakymu patvirtintu tvarkos aprašu „Dėl apvalios medienos gabenimo“ ir kitais teisės aktais, tačiau akivaizdu, kad taip nėra. Nei medienos vėžėjai, nei kitos sunkiasvorės technikos valdytojai neturi pareigos tausoti vietinės reikšmės kelius, o juos sugadinus, suremontuoti. Atkreiptinas dėmesys, kad medienos siuntėjai, ištraukę medieną, sandėliuoja ją Savivaldybės viešųjų kelių apsaugos zonoje, krovimo darbus taip pat atlieka gadindami Savivaldybėms priklausančius kelius. Tačiau nei vienas teisės aktas nereglamentuoja, kad Savivaldybei peiklausantiems viešiesiems keliams padaryta žala, būtų kaip nors atlyginama. Taip pat nėra numatyto mechanizmo reguliuoti šių kelių apsaugai. Nors tiek Aplinkos, tiek Žemės ūkio ministerijos per įvairias programas skiria lėšas kai kurių kelių remontui, tačiau šie sprendimai nėra koordinuojami tarpusavyje.
Todėl, Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija, Lietuvos savivaldybių asociacija kartu su partneriais siūlo parengti papildomą Savivaldybėms priklausančių vietinės reikšmės žvyrkelių finansavimo programą, ir prašo Jūsų organizuoti trijų ministerijų (Susisiekimo, Žemės ūkio ir Aplinkos) diskusiją dėl šios programos parengimo. Ši programa padėtų spręsti Savivaldybėms priklausančių žvyrkelių problemą.

Skanuoti dokumentai yra čia.

You are currently viewing Kreipimasis dėl savivaldybėms priklausančių vietinės reikšmės kelių

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.