Lapkričio 9 d. , vykdant projektą Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos veiklos plėtra“, Nr. NOBP-01272, sutartis 2021-03-08, kuris yra finansuojamas pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos „Nevyriausybines organizacijas vienijančių asociacijų institucinio stiprinimo projektų finansavimo 2021 metais atrankos konkurso priemonę, įvyko diskusija bendruomenių organizacijų aktyvui ir visiems besidomintiems bendruomenių organizacijų teisiniais klausimais.

Projekte ši diskusija buvo numatyta organziuoti Lietuvos kaimo parlamento V sesijoje, tačiau dėl COVID-19 viruso panedmijos galiojančių apribojimų, šią diskusiją LVBOS perkėlė į virtualią erdvę ir pakvietėme prisijungti ir kitus Lietuvos bendruomenių organzicijų atstovus, mokslininkus, SADM, VRM atstovus, Seimo narius. Diskusiją moderavo M. Romerio universiteto profesorius Andrius Stasiukynas, darbo grupėse moderavo LVBOS tarybos nariai.

Diskusijoje svarstyti klausimai apie vietos bendruomenes ir bendruomenines organizacijas, kaip turi būti kuriama bendruomenės organizacija (BO), ar tenkina esamas jos apibrėžimas, kos vietos bendruomenių ir jų organizacijų santykis su savivalda, kokios teisinės nuostatos būtinos, siekiant sustiprinti BO konstruktyvų santykį su vietos savivaldos institucijomis, kas trukdo BO sėkmingai veikti, koks BO išskirtinumas lyginant su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, veikiant panašiose srityse (ypač kalbant apie viešųjų paslaugų teikimą, perėmimą iš savivaldos institucijų, kuriant socialinį verslą).

Diskusijo pradžioje A. Stasiukynas apžvelgė galiojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus, kuriais vadovaujasi BO savo veikloje. Vėliau dalyviai pasiskirstė ir dirbo 3 darbo grupėse, kurios turėjo suformuoti išvadas ar pasiūlymus.

Darbo grupėse svarstyti klausimai:

1 Darbo grupė: Kokia turėtų būti bendruomenės organizacijos (BO) apibrėžtis?
– Kas yra vietos bendruomenė?
– Kokiose srityse veikia BO?
– Ką BO atstovauja? Koks atstovaujamo viešojo intereso turinys?
– Kaip BO turėtų būti kuriama?
– Kokie aspektai turėtų būti apibrėžti BO apibrėžime?

2 darbo grupė: Bendruomeninės organizacijos (BO) santykis su voetos savivalda.
– Kokia BO veikla vietos savivaldos kontekste?
– Kokios funkcijos priskirtos BO, koks vaidmuo, užtikrinant vietos savivaldą? BO ir seniūnaičių vaidmuo?
– Kokios teisinės nuostatos būtinos, siekiant sustiprinti BO konstruktyvų santykį su vietos savivaldod institucijomis?

3 darbo grupė: Bendruomeninės organizacijos veiklos sritys ir įstatymais reglamentuotos galimybės joms veikti?
– Kas trukto BO sėkmingai veikti?
– Koks BO išskirtinumas lyginant su kitomis organizacijomis veikiant panašiose srityse?

Darbo grupių išvados nėra galutinės, nes iki galo nebuvo išdiskustuotos visos rūpimos sritys, ypač pirmos ir trečios grupės, nutarta dar jas diskustuoti narių tarpe, teikti aptarti ir Kaimo parlamente. Diskusijų apibendrinimą, aptarę LVBOS, paskelbsime savo tinklapyje www.lvbos.lt.

Džiugu, kad diskusijoje dalyvavo apie 40 dalyvių iš įvairių Lietuvos vietų, VRM, SADM, M. Romerio universiteto, savivaldos atstovai. Išdiskutuoti temas pritrūko laiko, pritarta minčiai, kad diskusijas reikia pratęsti, išgryninant vietos bendruomenių organizacijoms svarbias kryptis, išvadas ir, gal būt, rekomendacijas ateičiai.

Dėkojame visiems dalyviams, kurie prisijungė, atsiprašome už techninius nesklandumus moderuojant grupes bei nesklandumus prisijungti.
Mes kviečiame į diskusiją čia, gal perskaitę temas, turite pasiūlymų, į kuriuos atsižvelgsime ruošiant išvadas.

You are currently viewing Diskusija „Teisės klausimai vietos bendruomenėms“

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.