Balandžio 5 dieną Vilniuje vyko Vidaus reikalų ministerijos renginys „2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų į vietinių įsidarbinimo galimybių gerinimą ir bendruomenių socialinės integracijos didinimą įgyvendinimo pažangos vertinimo pristatymas“. Renginio metu buvo pristatytas LR Vidaus reikalų ministerijos užsakymu atliktas BGI Consulting ekspertų atliktas tyrimas „2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8.6.1. uždavinio „Pagerinti vietines įsidarbinimo galimybes ir didinti bendruomenių socialinę integraciją, išnaudojant vietos bendruomenių, verslo ir vietos valdžios ryšius“ įgyvendinimo pažangos vertinimas“. Tyrimo metu įvertintas investavimo pagal Veiksmų programos 8.6.1. uždavinį tinkamumas, siekiant sudaryti galimybes ir taikant bendruomenių inicijuotos vietos plėtros metodą efektyviai spręsti aktualiausias vietos problemas, taip pat įvertinta miestų vietos veiklos grupėms nustatytų užduočių atlikimo kokybė, institucinius pajėgumai. Vertinimo metu nustatytos tobulintinos administravimo kryptys ir investavimo perspektyvos.
Renginyje dalyvavo LVBOS pirmininkė Reda Kneizevičienė, kuri atliko miesto bendruomenių apklausą apie šią programą (sutr., – BIVP). Atsiliepė net 15 savivaldybių atstovai. Apibendrinti apklausos duomenys buvo pristatyti diskusijų metu, kuriose pirmininkė (ir apklausos atsakymai) akcentavo, kad praeitame laikotarpyje daugeliu atvejų vietos veiklos grupes miestuose formavo vietos valdžia, o ne vietos bendruomenes, ir vargu, ar galėtume teigti, kad strategijos parengtos pagal principą „iš apačios“. Situacija Lietuvoje labai skirtinga. Miesto bendruomenių kai kuriuos miestuose išvis nėra. Net ne visos savivaldybės gavo finansavimą strategijų įgyvendinimui. Strategijų vertinimas užsitęsė labai ilgai, jos buvo vertinamos kelis kartus.
Reikia pasidžiaugti tik tuo, kad miestų strategijos įgyvendinamos daug paprasčiau nei kaimo, nes kaimiškosios VVG nuo idėjos iki kontrolinio laikotarpio dirba kartu su pareiškėjais. Tuo tarpu miesto – tik aktyvina, surenka projektinius pasiūlymus. Paraišką ir visą projekto įgyvendinimą vykdo ESFA ir pareiškėjas. Jeigu toks darbas būtų ir kaimo vietovėse, procesas pajudėtų daug greičiau.
Artimiausiu metu planuojama atlikti anketinę apklausą apie bendruomenių inicijuotos vietos plėtros strategijų įgyvendinimą bei ruoštis sekančiam finansavimo laikotarpiui. LVBOS kvies aktyviai dalyvauti anketinėje apklausoje ir pateikti savo įžvalgas, kad kuo geriau pasiruošti sekančiam finansiniam laikotarpiui.
Daugiau renginio nuotraukų yra čia:
