Liepos 25-27 dienomis Ukrainoje partnerių kvietimu pagal Vystomojo bendradarbiavimo programos projektą „Ukrainos Hersono, Nikolajevo, Kirovogorodo ir Poltavos sričių jaunimo organizacijų tinklo sukūrimas pritaikant Lietuvos vietos bendruomenių sąjungos patirtį“ vyko susitikimų ciklas su ersono apskrities nevyriausybinėmis organizacijomis bei garbės konsulu Hersono regione Viktoru Popovu ir jo komanda. Lietuvos delegaciją sudarė LVBOS pirmininkė Reda Kneizevičienė ir pasaulio lietuvių žinių laidų vedėjas Modestas Mastavičius, kuris pristatė Ukrainos lietuvių bendruomenėmis galimybę viešinti savo veiklą Pasaulio lietuvių bendruomenių tinkle bei dalinosi patirtimi apie NVO veiklos viešinimą.
Vykstant per Kijevą vyko susitikimas su Ukrainos NVO „Мережа правового розвитку“, kuri yra skėtinė organizacija ir konsultuoja NVO teisiniais klausimais. Buvo įdomu susipažinti su skėtine respublikine organizacija, kuri turi net 24 filialus visoje Ukrainoje.
Chersonas – miestas netoli Krymo pusiasalio. Kažkada čia ėjo pietinė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės siena, o dabar čia stovi tų laikų sargybos bokštas, pagarbiai vadinamas Vytauto bokštu. Šiandien tas bokštas yra bene vienintelis Lietuvos didybės liudininkas tose vietose.
Vizitas Hersone prasidėjo ES – Ukrainos informaciniame centre. Čia vyko apskritas stalas „ES galimybės Ukrainai“, kurio metu aptarta Ukrainos NVO galimybės dalyvauti ES integraciniuose procesuose, tarptautiniuose projektuose. Šiuo metu ruošiama Lietuvos ir Ukrainos virtuali bendradarbiavimo platforma. Šioje virtualioje erdvėje bus talpinama visa informacija apie Lietuvos ir Ukrainos NVO, nurodomi įvairūs finansavimo šaltiniai, kurie sudarys sąlygas įgyvendinti daugiau NVO projektų tarp Lietuvos ir Ukrainos partnerių.
Malonu buvo susipažinti su Hersono gimnazijos iniciatyva organizuoti rašinių konkursą „Lietuvos ir Ukrainos istorija“. Moksleiviai rašė rašinius bei domėjosi Lietuvos kultūra, tradicija ir papročiais. Konkurso nugalėtojai rugpjūčio mėnesį atvyks pirmą kartą aplankyti Lietuvą ir pamatyti kraštą, apie kurį dalyvaudami konkurse buvo susipažinę tik internete. Malonu buvo sudalyvauti edukacinėje programoje „Vytauto bokštas“ ir iš 5 kapeikų monetų pastatyti šio bokšto maketą. Įdomu pabrėžti tai, kad kapeikas šio bokšto edukacijai rengti, rinko visos mokyklos bendruomenė.
Pats svarbiausias vizito susitikimas buvo su garbės konsulu Viktoru Popovu, Ukrainos-Lietuvos kultūros centro direktore Natalija-Danute Bimbiraite. Buvo aptarta Lietuvos ir Ukrainos NVO bendradarbiavimo galimybės, turizmo plėtra šiame regione. Malonu buvo girdėti ir matyti, kad noras bendradarbiauti su Lietuva yra paremtas ne tik žodžiais, bet ir konkrečiais darbais. Hersone jau veikia Ukrainos- Lietuvos kultūros centras, kuris rūpinasi Lietuvos istorinės atminties išsaugojimu Ukrainoje. Buvo atliktas didelis darbas, kad Vytauto bokštas būtų įtrauktas į Ukrainos saugotinų objektų sąrašą, nes politikų buvo noras plėsti šalia esančią hidroelektrinę ir bokštą nugriauti. Šiuo metu vyksta archeologiniai kasinėjimai, kurie dar kartą patvirtina, kad šiose apylinkėse yra dar daug neatrastų istorinių faktų apie LDK laikotarpį. Malonu buvo matyti kaip Ukrainos savanoriai kruopščiai po mažą žemės lopinėlį vis atranda Lietuvos istorijos pėdsakus. Susitikimo metu buvo aptarta galimybės, kad kitais metais organizuoti ir Lietuvos savanorių būrį, kurie įsijungtų į bendrą darbą . Buvo įdomu aplankyti Nova Kahovka miestą, kuris yra greta Vytauto bokšto. Šiame, tarybiniais metais statytame mieste, savanorių iniciatyva senieji namai atgimsta naujam gyvenimui. Tai graži mokslininkų ir vietos bendruomenės iniciatyva.
Vizito metu vyko susitikimai, konsultacijos su Hersono regiono administracijos darbuotojais, kurie yra atsakingi už NVO sektoriaus plėtra šiam regione. Buvo įdomu susipažinti su vietos valdžios atstovų nuomone apie NVO (ypač jaunimo organizacijų) veiklą. Drauge su Hersono lietuvių iniciatyvine grupe dalyvavome praktinėje konferencijoje, kurios metu pristatėme konkrečias Lietuvos NVO iniciatyvas įgyvendinant ES programos LEADER regionų strategijas bei Lietuvos vietos bendruomenių bendradarbiavimą su viso pasaulio lietuvių bendruomenėmis.
Esame dėkingi Hersono naujiems partneriams už kruopščiai parengtą vizito programą. Tikime, kad konsultacijos, patirties pasidalijimas paskatins Lietuvos ir Ukrainos NVO glaudesnį bendradarbiavimą. Atsisveikinome su partneriais ne ilgam. Rugpjūčio 24 dieną 15 jaunimo delegacija atvyksta ir drauge su Lietuvos jaunimu dalyvaus jaunųjų lyderių akademijoje.

Projektas „Ukrainos Hersono, Nikolajevo, Kirovogorodo ir Poltavos sričių jaunimo organizacijų tinklo sukūrimas pritaikant Lietuvos vietos bendruomenių sąjungos patirtį“ finansuojamas Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis (Užsienio reikalų ministerija).

Susitikimų nuotraukos:https://www.facebook.com/lvbos/posts/1883480938426026

LVBOS pirmininkė Reda Kneizevičienė

You are currently viewing LVBOS – Ukrainos bendradarbiavimo programos projekto susitikimai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.