Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjungos (LVBOS) tikslas yra atstovauti teisėtiems narių bendriesiems interesams, koordinuoti jų veiklą, ginti valdžios bei valdymo institucijose ar kitose organizacijose, skatinti Lietuvos vietos bendruomeninių organizacijų plėtrą ir tenkinti kitus vietos bendruomeninių organizacijų viešuosius interesus, siekti realios savivaldos.
Rugsėjo mėn. LVBOS atstovai kartu su Nacionalinės bendruomeninių organizacijų tarybos nariais Vidaus reikalų ministerijai pateikė pasiūlymus Vietos bendruomenių skėtinių organizacijų stiprinimo programai, kurią kuruotų ši ministerija. Tai daryti ją įpareigoja Bendruomenių organizacijų plėtros įstatymas.
Po naujojo Seimo rinkimų, susiformavus Seime naujajai koaalicijai, bus sudaryta nauja Vyriausybė, kuri pateiks naują savo veiklos programą.
LVBOS savo narių diskusijose ir Nacionalinėje taryboje yra aptarę, kad Vyriausybės programoje turi atsirasti programa, skirta vietos bendruomenių organizacijų kaip pilietinio aktyvumo ir viešojo valdymo stiprinimo dalis.
Lapkričio 11 dieną naujajai Seimo daugumai (koalicijos pirmininkams) ir Seimo kanceliarijai buvo išsiųstas LVBOS raštas „DĖL BŪSIMOSIOS XVIII-OSIOS LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS PROGRAMOS“.
Rašte pažymėta, kad „šiuo metu vietos bendruomenės ir jų veikiančios bendruomeninės organizacijos pažymi vis dar nepakankamu dialogu bei bendradarbiavimo ryšiais tarp vietos savivaldos valdžios ir bendruomenių atstovų svarstant ir priimant svarbius strateginius klausimus, neatsižvelgiama į bendruomenių teikiamus pasiūlymus urbanistinės veiklos, infrastruktūros, aplinkotvarkos ir aplinkosaugos darbo, socialinės ir kultūrinės veiklos klausimais.
Turime pažymėti, kad bendruomeninių organizacijų veikla silpnėja dėl neaiškių veiklos plėtros perspektyvų, todėl būtini papildomi veiksmai ir priemonės, užtikrinančios vietos bendruomenių veiklos tęstinumą ir palaikymą. LVBOS ne kartą kreipėsi į valstybės institucijas, kad programose ir įstatymų projektuose būtų skirta daugiau dėmesio bendruomeninėms organizacijoms, bendruomeninių organizacijų iniciatyvoms ir pasiūlymams. Visa tai sudarytų sąlygas skaidriam ir darniam vietos bendruomenių ir jų organizacijų bendradarbiavimui su vietos valdžia ir valstybinėmis institucijomis, valstybinių programų ir įstatyminės bazės tobulinimui, užtikrintų viešojo valdymo principų įgyvendinimą Lietuvoje“.
Bendruomeninių organizacijų stiprinimui reikia papildomų veiksmų ir priemonių, todėl LVBOS teikia pasiūlymus įtraukti naujosios Vyriausybės programoje:
– parengti ir įgyvendinti bendruomeninių organizacijų aktyvumo skatinimo priemonę – programą, stiprinant bendruomeninių organizacijų dalyvaujamosios demokratijos ir institucinius gebėjimus, remiant jų pilietines iniciatyvas.;
– parengti Dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimo visose savivaldybėse gaires, nustatant priemonei skirto finansavimo augimo standartą ir dinamiką iki 2030 m.;
– sudaryti teisines sąlygas savivaldybių bei seniūnijų savarankiškumui, stiprinti jų kompetencijas, skatinti atsakomybę, užtikrinti deramą finansavimą, susietą su veiklos rezultatais;
– keisti ydingą ir visiškai nepasiteisinusią Seniūnaičių rinkimo tvarką;
– paruošti ir įgyvendinti savivaldybių teikiamų viešųjų paslaugų perdavimo nevyriausybinėms organizacijoms, tarp jų – ir bendruomeninėms, gaires ir kainodarą;
– stiprinti vietos bendruomeninių organizacijų vaidmenį, nustatant prioritetus ir įgyvendinant naujojo etapo Bendruomenių inicijuotos veiklos plėtros programą (BIVP);
– sukurti įtraukiant kaimo bendruomenines organizacijas, kuriant ilgalaikę kaimo plėtros strategiją;
– pradėjus veikti nevyriausybinių organizacijų registrui Registrų centre, tikslinga teisiškai reglamentuoti 1,2 proc. GPM paramos skyrimą tik toms organizacijoms, kurios yra registruotos Registrų centro NVO registre.
Visas LVBOS raštas su pasiūlymais skelbiamas LVBOS tinklapio https://lvbos.lt/dokumentai/ Rezoliucijos skiltyje.