2019 metų lapkričio 28 dieną Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras (NIPC) organizavo nacionalinį nevyriausybinių organizacijų forumą, kuriame su valstybės, savivaldybių institucijų ir NVO atstovais kėlė  klausimą, ar NVO vis dar yra NSO – neatpažintas skraidantis objektas – Lietuvoje, ar jau valstybės pripažintas rimtas dalyvaujamosios demokratijos kūrimo ir viešųjų paslaugų teikimo partneris?

Neatsitiktinai renginio vieta pasirinkta atitinkamai netradicinėje vietoje – VU Planetariume. Nacionalinio NVO forumo metu buvo kalbama apie NVO ir valstybės institucijų bendradarbiavimo formas, ateities iššūkius visam NVO sektoriui. Diskusijose dalyvavo valstybės institucijų vadovai ir NVO ekspertai: Seimo narė, buvusi LKBS ir LVBOS pirmininkė Guoda Burokienė, LR Prezidento patarėja Irena Seglovičienė, SADM ministras Linas Kukuraitis, vicemnistras E. Bingelis, Ekonomikos ur inovacijų viceministras El. Čivilis, Reda Kneizevičienė, MRUNI dr. A. Stasiukynas, Bendruomenių kaitos centro direktorė dr. J. Blažaitė, M. Busila, Verslauk.LT direktorius, A. Pranckevičius, EK atstovybės Lietuvoje vadovas, Gaja Šavelė, NVO ekspertė, buvusi Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja NVO klausimais. Diskusijoje dalyvavo ir LVBOS pirmininkas prof. Ramūnas Navickas. Kaip vienas iš NVO iššūkių – pažymėtas poreikis or reikalavimas, kad NVO vis labiau būtų profesionalesnės, o tai išsyk iškelia NVO kadrų profesionalumo ir kompetencijų lygio įgijimo, tobulinimo iššūkius. Laukiantys iššūkiai: įrodyti savo reikalingumą, besikeičiančios dalyvavimo savanoriškoje veikloje formos, dideli skaidrumo standartai.

Forume dalyvavo ir LVBOS narių bei tarybos atstovai: R. Stonienė, J. Augustinavičienė, J. M. Malinauskaitė, rajonų VVG atstovai.

Seimo narė Guoda Burokienė informavo, kad Seimas pritarė naujai NVO plėtros įstatymo redakcijai, prie kurios nevyriausybininkai dirbo jau keleri metai. Mums buvo svarbu išgirsti SADM naujus planus apie bendruomenių ir NVO rėmimo programsas ateinančiam laikotarpiui: Bnedruomenių rėmimo programą bei viešųjų (socialinių) paslaugų teikimo programas. Ministras L. Kukuraitis pažymėjo, kad nuo 2022-ųjų metų NVO ir bendruomenių organizacijoms teikiančioms socialines paslaugas bus palengvintas finansavimas – joms bus suteikta akreditacija, kuri užtikrins tiesioginį, ne projektinį konkursinį paslaugų finansavimą, nebereikės dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose. Vaikų dienos centrus turinčioms NVO toks akreditavimas bus teikiamas nuo 2021 metų.

Šiuo metu Lietuvoje registruota per trisdešimt tūkstančių NVO veikiančių kultūros, sporto, socialinės apsaugos, aplinkosaugos, viešosios politikos ir kitose srityse. NIPC atlikto tyrimo duomenimis visuomenės pasitikėjimas NVO išaugo net 20% ir šiuo metu siekia 52%, dalyvavimas savanoriškoje veikloje kasmet auga, NVO pajėgumai išlieka stabilūs, jų įgalinimas dalyvauti sprendimų priėmimo procesuose nuolat stiprėja.

Forumo baigiamosios išvados bus pateiktos puslapyje: http://www.3sektorius.lt.

You are currently viewing Įspūdžiai iš Nacionalinio NVO forumo 2019

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.