Rugsėjo 30 d. 13.30 “Miesto laboratorijoje” (Antakalnio g. 17-1) įvyko diskusija „Lietuvos socialinio verslo plėtra: dabartis ir perspektyvos“.
Visa programa buvo suskirstyta į tris dalis: „Sėkminga socialinio verslo plėtra: ką galime padaryti jau šiandien?“, „Ko reikia, kad socialiniai verslai Lietuvoje klestėtų?“ ir „Kaip socialinis verslas atsodys po 2020 metų rinkimų?“.
Diskusijose dalyvavo Arnoldas PRANCKEVIČIUS, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas, kun. Algirdas TOLIATAS, Vyriausiasis policijos kapelionas, Inga JUOZAPAVIČIENĖ, „Versli Lietuva“ Verslumo departamento direktorė, Jurgita RIBINSKAITE-GLATZER, „Geri norai“ vadovė, Justina LUKAŠEVIČIŪTĖ, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Nevyriausybinių organizacijų plėtros skyriaus patarėja ir Simona GAIDYTĖ, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Verslo politikos skyriaus vyriausioji specialistė, Aistė VIRKETĖ, VšĮ „Mes žydim“ įkūrėja ir vadovė, Dr. Ieva ADOMAITYTĖ – SUBAČIENĖ iš Vilniaus universiteto Sociologijos ir socialinio darbo instituto, Goda SOSNOVSKIENĖ, „Miesto laboratorija“ bendraįkūrėja ir vadovė, – Aurelijus DEVIATNIKOVAS – „Užimtumo namai“ vadovas, Marius ČIUŽELIS, „Sidabrinė linija“ įkūrėjas ir Viktorija NAUSĖDĖ, „Textale“ įkūrėja.
Panelinė diskusija: „Kaip socialinis verslas atrodys po Seimo 2020 rinkimų?“ dalyvavo Justas DŽIUGELIS, Seimo narys, Tėvynės sąjungos iš Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos, Tomas TOMILINAS Seimo narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Monika OŠMIANSKIENĖ, Vilniaus m. tarybos narė, Laisvės partija, Algirdas SYSAS, Seimo narys, Lietuvos Socialdemokratų partija.
Diskusijas moderavo Edvinas REGELSKIS, Maltos ordino pagalbos tarnybos Organizacinės plėtros vadovas, Andželika RUSTEIKIENĖ, „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė ir Viktorija BRAŽIŪNAITĖ, Lietuvos socialinio verslo asociacijos vadovė.
Svarbiausias dėmesys buvo skirtas socialinio verslo plėtrai Lietuvoje. Europoje yra 2 mln. socialinių verslų, kurie sudaro 10 proc. visų ES įmonių: daugiau kaip 11 mln. žmonių dirba socialinės ekonomikos įmonėse. Socialinis verslas susijęs su iššūkiais, šią idėją palaiko ir valdžios institucijos. Socialinio verslo įmonės sprendžia mums visiems aktualius klausimus, stiprina visuomenę ir įgalina spręsti jų problemas. Lieuvoje socialinio verslo ekosistema dar tik formuojasi, nuo mūsų priklauso, kokią ją sukursime ir turėsime ateityje.
Diskusijose pasisakę dalyviai pažymėjo sunkumus kuriant socialinį verslą, deklaratyvią valdžios poziciją. Tačiau nežiūrint į sunkumus, tai įmanoma. Vienas iš pavyzdžių – Vilniaus Antakalniečių bendruomenė, įkūrusi erdvę „Miesto laboratorija“, kurioje vyksta susitikimai, edukacijos, seminarai, konferencijos, yra laisvalaikio praleidimo ir vaikų žaidimų zonos, įrengta kavinukė. Socialinio verslo pavyzdžiais pasižymėjo ir kaimo bendruomenės, kurios kuria smulkiuosius verslus, finansuojamus iš ŽŪM ES kaimo plėtros programų.
Diskusijoje su seimo nariais pastarieji išsakė palaikymą socialinio verslo kūrimo perspektyvoms, pasidalino savo nuomone dėl liūdnai nuskambėjusio Socialinio verslo plėtros įstatymo, kurio projektas buvo atmestas dėl daugybės pastabų ir neskaidrumo. Seimo nariai J. Džiugelis ir A. Sysas įvardino aiškią įstatymo projekto atmetimo priežastį: priėmus šį įstatymą atsiveria galimybė stambiajam kapitalui kurti dukterines įmones ir tokiu būdu, pasinaudojus pelno mokesčio lengvata, optimizuoti savo kapitalą.
Beje, įstatyme nieko nekalbama apie NVO, kaip socialinio verslo kūrimo pagrindinius dalyves, nors Lietuvos pažangos programoje ir Lietuvos socialinio verslo koncepcijoje yra numatyta joms perduoti 15 proc. socialinių paslaugų bei galimybė kurti socialinį verslą.
Nuskambėjo ir aiški diskusijos dalyvių ir ypač tam pritarė Arnoldas PRANCKEVIČIUS, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas, kad į socialinio verslo kūrimą reikia investuoti taip, kaip dabar investuojama į verslo startuolius. Konkursinis finansavimas yra sudėtingas ir tumpalaikis ir negauname norimų rezultatų.
Diskusiją organizavo Socialinio verslo asociacija, rėmėjai: VšĮ „Geri norai“, NVO „Maltiečiai“, Vilniaus Miesto laboratorija, ES komisijos Lietuvoje skyrius.
Publikuojama nuotrauka iš Socialinio verlo asociacijos albumo.