Gegužės 7 d, įvykusiame LVBOS tarybos posėdyje buvo aptarta viešųjų paslaugų teikimo galimybė bendruomenėse ir apmokymų socialiniams darbuotojams organizavimas, išduodant licenzijas, taip pat apie galimybę teikti viešąsiais paslaugas dalyvaujant viešųjų pirkimų konkursuose savivaldybėse.
Kas yra bendruomenės paslaugos ir kokie keliami reikalavimai, yra šiame tinklaraštyje: http://www.pertvarka.lt/. Perkėlėme aktualią informaciją iš šio tinklapio.
Bendruomeninės paslaugos – alternatyvios institucinei globai įvairių formų ir rūšių, aukštos kokybės bendruomenėje teikiamos socialinės, sveikatos priežiūros, švietimo, kultūros ir kt. paslaugos, kurios užtikrina asmens galimybę gyventi bendruomenėje ir gauti joje specializuotą pagalbą, atitinkančią individualius asmens ar šeimos poreikius, vaikui – augti šeimos aplinkoje, bei skatina paslaugos gavėjų savarankiškumą, visapusišką dalyvavimą bendruomenėje ir socialinę įtrauktį.
Bendruomeninių paslaugų tikslas, kad žmones su negalia prižiūrintys ir su tėvystės sunkumais susiduriantys artimieji turėtų daugiau išeičių, pasirinkimo. Įgyvendinant Pertvarką siekiama plėtoti pagalbos šeimai paslaugas, pavyzdžiui, laikino atokvėpio paslaugas, kurios suteiktų galimybę šeimos nariams laikinai pailsėti nuo alinančios savo šeimos narių ar vaikų, kurie turi psichikos arba (ir) proto negalią, priežiūros. Tokio tipo paslaugos galėtų būti teikiamos tiek socialinių paslaugų ar sveikatos priežiūros įstaigose, tiek neįgaliojo namuose. Planuojama plėsti dienos centrų paslaugas, kuomet dienai ar kelioms valandoms bus galima specialistų priežiūrai palikti savo šeimos narį. Į namus galėtų atvykti mobili slaugomosios priežiūros specialistų ir lankomosios priežiūros darbuotojų komanda, galėsianti suteikti įvairiapusę pagalbą.
Taip artimiesiems nereikės užsidaryti namuose, atsisakyti darbo, laisvalaikio. Jie galės išeiti apsipirkti ar apsilankyti pas gydytojus, bendrauti su kitais šeimos nariais, lankytis teatruose, kinuose, vykti atostogų nebijodami, kad nebus kam prižiūrėti sunkiai sergančių ar neįgalių šeimos narių.
Institucinę globą keičiant bendruomeninėmis paslaugomis taip pat numatoma šviečiamoji, psichologinė, teisinė ir kitokia pagalba neįgalų šeimos narį prižiūrintiems artimiesiems, kad jie gautų visas reikalingas žinias ir, kas labai svarbu, palaikymą.
Lietuvoje šiuo metu veikia apie 150 neįgaliųjų dienos centrų, kuriuos lanko apie 37 tūkst. neįgaliųjų, yra įkurti ir veikia 21 savarankiško gyvenimo namai, kuriuose iš dalies savarankiškai gyvena apie 450 neįgaliųjų. Jie gauna tik dalinę, realius jų poreikius ir galimybes atitinkančią socialinę pagalbą. Apie 18 tūkst. neįgaliųjų gauna paslaugas savo namuose. Įgyvendinant Pertvarką, bus siekiama, kad šiomis paslaugomis galėtų naudotis daugiau žmonių, jos būtų lengvai prieinamos, pasiekiamos ir teikiamos kiekvienam pagal poreikį.
Planuojama vystyti ir daugiau bendruomeninių paslaugų, garantuojančių žmogaus su proto arba (ir) psichikos negalia orų gyvenimą. Dauguma jų jau veikia ir pasiteisino užsienio šalyse. Tai – apsaugotas būstas, apsaugota darbo vieta žmonėms su psichikos ar (ir) proto negalia, socialinės dirbtuvės asmenims, turintiems proto ir (ar) psichikos negalią, specializuotas asmenų, turinčių proto ir (ar) psichikos negalią, profesinis konsultavimas ir motyvavimas.
Vykdant institucinės globos pertvarką tėvams bus suteiktos galimybės išmokti atsakingos tėvystės, gauti reikiamą kompleksinę pagalbą, o prireikus – vaikus palikti vaikų dienos centruose, kurių šiuo metu Lietuvoje veikia apie 250, juos lanko daugiau nei 6, 7 tūkst. vaikų.
Manoma, kad vaikų dienos centrų darbas su socialinės rizikos šeimomis ir jų vaikais yra veiksmingas, išpildo jų lūkesčius bei esminius vaikų užimtumo poreikius. Lankydami vaikų dienos centrus vaikai sulaukia dėmesio, jiems sudaromos galimybės mokytis, ruošti namų darbus, ugdyti savo įgūdžius. Vaikai jaučiasi gerbiami ir vertinami, todėl gerėja jų psichinė, fizinė sveikata, socialinis elgesys, mikroklimatas pačiose šeimose.
Įgyvendinant pertvarką bus siekiama, kad vaikų dienos centrų paslaugas gautų ne tik socialinės rizikos, bet ir kitų šeimų vaikai.
Numatoma, kad Pertvarkos įgyvendinimo pabaigoje jau bus teikiamos šios bendruomeninės paslaugos:
Globa globėjų šeimoje, globa šeimynoje, globa bendruomeniniuose VGN (iki 8 vaikų apgyvendinant butuose, atskiruose namuose), apsaugotas būstas / savarankiško gyvenimo namai, paliekantiems globą, teikiant „palydimąją“ pagalbą, socialinis grupinis darbas, individuali pagalba vaikui / jaunuoliui su elgesio / emocijų sutrikimais, vaiko dienos užimtumas dienos, bendruomenės centre. | LIKĘ BE TĖVŲ GLOBOS VAIKAI |
Kompleksinė pagalba šeimai šeimos ir vaiko gerovės centre, šeimų santykių (tarpusavio) grupių, savitarpio grupių organizavimas, specializuotas šeimų konsultavimas, programos šeimoms, Gimdyvių ir naujagimių priežiūros koordinuota pagalba, mobili krizės įveikimo pagalba rizikos šeimoms, neįgaliųjų šeimoms (kaimo vietovės), asmeninis asistentas (vadybininkas) neįgalų vaiką / suaugusįjį prižiūrinčioms šeimoms, laikino atokvėpio paslaugos šeimai, prižiūrinčiai neįgalų vaiką / suaugusįjį, psichologinė, metodinė ir teisinė pagalba globėjų ir įtėvių šeimoms. | ŠEIMOS |
Vaiko raidos ankstyvoji reabilitacija, šeimos konsultavimas krizinio nėštumo ar pan. metu, vaiko užimtumas dienos centre ar socialinė globa dienos globos centre, vaiko savarankiško gyvenimo įgūdžių edukacinės programos, socialinė reabilitacija socialinės reabilitacijos centre (po institucinės globos, hospitalizacijos), grupinio gyvenimo namai (iki 10 vaikų), specializuota slauga / globa spec. slaugos / globos įstaigose. | NEĮGALŪS VAIKAI |
Užimtumas dienos centre ar socialinė globa dienos globos centre, integrali pagalba į namus, mobili krizės įveikimo, konsultavimo pagalba, apsaugota darbo vieta (darbas su palydovu), savarankiško gyvenimo įgūdžių edukacinės programos, mobili krizės įveikimo pagalba, apsaugotas būstas, apgyvendinant bute su „palydėjimo“ paslauga, Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose su socialinio darbuotojo pagalba, socialinė reabilitacija socialinės reabilitacijos centre (po institucinės globos, hospitalizacijos), grupinio gyvenimo namai (iki 10 asmenų), specializuota slauga/globa spec. slaugos/globos įstaigose. | NEĮGALŪS SUAUGĘ |