Sausio 18 dieną Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vyko susitikimas dėl Sodros įmokų taikymo vietos bendruomenėse. Susitikime dalyvavo LVBOS pirmininkė Reda Kneizevičienė, Alytaus VVG pirmininkė Vida Vrubliauskienė ir NVO teisės instituto valdybos pirmininkas advokatas Rytis Jokubauskas.
Šis klausimas ypač aktualus kaimo bendruomenėms, kurios jau yra įkūrę darbo vietų. Kaimo bendruomenes neramina tai, kad pagal 2014-2020 metų LEADER priemonės taisykles vienas iš pagrindinių rodiklių yra įkurta darbo vieta tik pagal darbo sutartis. SADM viceministrė Eglė Radišauskienė pažadėjo inicijuoti susitikimą su ŽUM ministru dėl šio opaus vietos bendruomenėms klausimo ir aptarti apie galimybę leisti ir kitas Lietuvoje galiojančias darbo formos: verslo liudijimus, individualią veiklą arba paslaugų kvitus.
Nors malonu buvo girdėti, kad SADM dėl VSDF įmokų padidėjimo šiais metais skyrė papildomą finansavimą vaikų dienos centrų programai, tačiau vietos bendruomenės dalyvauja ir kitose priemonėse bei kuria darbo vietas ne tik pagal įvairius projektus, bet ir savo iniciatyva. Pagal atliktą vietos veiklos grupių apklausą kurioje dalyvavo 19 vietos veiklos grupių, šiuo metu įkurta yra 75 darbo vietos, iš kurių 60 dirba mažesniu nei 1 etato krūviu. 2014-2020 metais LEADER strategijose numatyta įkurti 960 darbo vietų. Vietos bendruomenės narių nuomone LR vyriausybė turėtų atsižvelgti į vietos bendruomenėse kuriamų darbo vietų specifiškumą. Jos tai daro atokiausiuose Lietuvos kampeliuose, kur bedarbystė siekia net iki 15 proc. Bendruomenės atstovų nuomone, siekiant gerinti verslui palankias sąlygas, yra būtina ne tik skatinti įvairias darbo formas vietos bendruomenėse, bet ir lengvinti mokestinę naštą verslo pradžiai, kai kuria darbo vietą fizinis asmuo. LEADER strategijose apie 75 proc lėšų bus skirta darbo vietų kūrimui (tiek fiziniams tiek ir juridiniams vienetams). Susitikime buvo akcentuota, kad bendraujant su būsimais verslo projektų pareiškėjais juos neramina poprojektinis įsipareigojimas išlaikyti darbo vietas. Mokestinės“atostogos“ bent 1 ar 2 metams labai padėtų kurti darbo vietas kaimo vietovėse.
Buvo pateikti šie pasiūlymai:
1. Leisti vietos bendruomenėse kurti darbo vietas ne tik pagal darbo sutartis, bet kitomis darbo formomis:paslaugų kvitai, verslo liudijimas ar individuali veikla;
2. Peržiūrėti verslo liudijimų ir individualios veiklos veiklų sąrašus;
3. Dalyvaujant 2014-2020 KPP LEADER priemonėje leisti kurti netiesiogines darbo vietas bei kurti verslui palankią aplinką.
4.Skatinant verslo kūrimą kaimo vietovėse, numatyti mokesčių „atostogas“ (bent tose savivaldyėse, kuriose bedarbystės lygis didesnis nei šalies vidurkis).
Šiuo metu įvairioms ministerijoms, kurios yra susiję su šiais pasiūlymais rengiamas raštas, kuris bus apsvarstytas sausio 23 dieną LVBOS tarybos posėdyje.Vietos bendruomenes kviečiame aktyviau išreikšti savo nuomonę ir pasiūlymus.
Reda Kneizevičienė, LVBOS pirmininkė