Rugpjūčio pabaigoje Lietuvos vietos bendruomenių organziacijų sąjunga pateikė raštą su pastabomis ir pasiūlymais Kultūros politikos pagrindų įstatymo projektui.
Lietuvos vietos bendruomenių organizacijų sąjunga (LVBOS) išnagrinėjo siūlomą Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos teikiamą LR Kultūros politikos pagrindų įstatymo projektą Nr. 19-8658, 2019-07-12 (toliau tekste – Įstatymas) ir pritaria šio įstatymo inicijavimui, kaip vienam iš pagrindinių dokumentų susijusių su kultūra ir kultūros srityje dirbančiais žmonėmis
LVBOS ir jos narė Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga yra teikusios pasiūlymus Kultūros ministerijai ir Seimui „Dėl Lietuvos kultūros politikos strategijos „Kultūra 2030“ veiksmų plano (raštas Nr. 2019/13, 2019-05-24) ir „Dėl Lietuvos kaimo kultūros ir bendruomenių centrų kultūrinės veiklos gerinimo“, 2019-05-16, tačiau tenka konstatuoti, kad įstatymo projekte trūksta svarbių „Kultūra 2030“ strategijoje numatytų veiksnių.
Teikdami pasiūlymus ir pastabas Įstatymo projektui primename, kad Lietuvos kaimo kultūros centrai ir vietos bendruomenių organizacijos per metus surengia ir įgyvendina apie 4000 įvairių renginių ir kultūros projektų. Kultūros centruose ir kaimo bendruomeninėse organizacijose veikia daugiau kaip 3000 mėgėjų meno kolektyvų, kuriuose dalyvauja apie 60000 dalyvių ir kultūros savanorių. Šiandien galime drąsiai teigti, kad kultūros centrai ir bendruomenių centrai yra viena pagrindinių ir didžiausių šalies kultūros bendruomenių, juose darbuojasi žymi dalis kultūros darbuotojų, todėl šis Įstatymo projektas svarbus ir LVBOS.
Tačiau įstatyme praktiškai nekalbama apie vietos bendruomenių ir kitų NVO įtaką Lietuvos kultūrai ir ypač etnokultūrai, tradicijų išlaikymui, kultūrinių renginių organizavimui. Įstatymo projektas dažnu atveju labai skiriasi nuo „Kultūra 2030“ strategijos, kuriame didelis vaidmuo skiriamas būtent vietos bendruomenėms ir NVO. LVBOS mano, kad NVO skirto straipsnio nuostatos yra deklaratyvios, nes nesukuria NVO ir vietos bendruomenių teisių ir pareigų, pateiktos straipsnio nuostatos neturi teisinės reikšmės, neaiškus šio straipsnio tikslas. NVO, tarp jų ir vietos bendruomenių organizacijos, savo teises ir pareigas įgyvendina vadovaudamosi jau esamais ir veikiančiais įstatymais.
Pažymėtinas ir mažas NVO ir vietos bendruomenių kultūros renginių finansavimas iš Kultūros tarybos fondo.
Visas LVBOS rašto tekstas su pastabomis ir pasiūlymais čia: https://lvbos.lt/dokumentai/, skirsnis Rezoliucijos.