Lapkričio 8 dieną Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje įvyko NVO tarybos posėdis, kurio metu buvo svarstomi Lobistinės veiklos, NVO plėtros įstatymų naujos redakcijos bei kiti NVO sektoriui aktualūs klausimai.
Svarstant Lobistinės veiklos įstatymą taryboje buvo nuspręsta Teisingumo ministerijai teikti dvi alternatyvas. Pirmoji alternatyva yra ta, kad lobistinė veikla nėra NVO (kaip jos apibrėžtos Nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymo 2 str.) vieša veikla, nes ji siekia visuomeninės naudos ir gina viešąjį interesą.
Kadangi ši alternatyva jau buvo ne kartą buvo atmesta, tai NVO atstovai sutiktų ir su antrąja alternatyva, kad NVO vieną kartą registruotųsi sąžiningumo registre ir metinėse veiklos ataskaitose nurodytų, kokius konkrečius teisės aktų projektus parengė per atsiskaitomus metus.
Svarstant NVO plėtros įstatymą buvo pateiktas LVBOS pasiūlymas, kad vertėtų svarstyti galimybę praplėsti nevyriausybinių organizacijų skirstymą. Šiuo metu įstatyme išskirtos tik grupinės ir viešosios naudos nevyriausybinės organizacijos. Vertėtų šį skirstymą praplėsti. Svarstytinas variantas – pagal veiklos sritis:  kultūrinės, sportinės, švietimo, vietos bendruomeninės organizacijos ir kt.
Posėdžio metu buvo pristatyti susitikimo su Viešųjų pirkimų tarnybos direktore rezultatai ir pabrėžta, kad, direktorės nuomone, NV organizacijos gali būti neperkančiosiomis ir pirkimus vykdyti pagal neperkančiųjų organizacijų taisykles. Artimiausiu metu numatoma surengti visų ES paramą administruojančių agentūrų ir ministerijų, kurių projektuose gali dalyvauti NVO sektorius, bendrą susitikimą. NVO atstovų nuomone tvarka turi būti bendra visoms agentūroms ir kiekviena agentūra neturėtų teisės iškelti papildomus reikalavimus.
Svarstant SADM Vietos bendruomenių stiprinimo programą, buvo priimtas sprendimas pritarti 2017 metų VRM išaiškinimui dėl vietos bendruomeninės organizacijos statuso. Šios programos projektų vertinime yra numatyta skirti papildomus 20 balų, jeigu pareiškėjas – vietos bendruomeninė organizacija. Kadangi vertinant paraiškas, dažnai kyla klausimas, kaip atskirti, kas yra vietos bendruomeninė organizacija, o kas yra tik eilinė NVO, todėl 2017 metais VRM pateikė išaiškinimą, kad vietos bendruomeninę organizaciją apibrėžia du svarbūs dalykai: konkreti veiklos teritorija ir veiklos tikslai, kurių vykdymas atsispindi veiklos ataskaitoje. Vietos bendruomeninė organizacija savo steigimo dokumentuose turi numatyti vietos gyventojų atstovavimą ir jų interesų gynimą ir tai turi atsispindėti jos veiklos ataskaitose.
Posėdyje buvo informuota, kad iš Finansų ministerijos gautas pranešimas, kad bus keičiama (supaprastinama) buhalterinės apskaitos ir metinių ataskaitų rengimo tvarka NVO ir kitiems ne pelno subjektams. Prie šių pasiūlymų buvo dirbama nuo pavasario ir reikia pasidžiaugti, kad iš tiesų labai suprastinama buhalterinės apskaitos našta NVO sektoriui. Šiuo metu pateikti galutiniai projektai, kuriems pastabas ir pasiūlymus prašoma pateikti iki lapkričio 23 dienos. Šie projektai išsiųsti LVBOS tarybos nariams susipažinti ir laukiama jų pasiūlymų.
Posėdžio pabaigoje įvyko diskusija su ESFA atstovais, kurie papasakojo apie kylančias problemas, įgyvendinant ES projektus, kuriuos vykdant NVO teikia įvairias paslaugas. NVO skėtinių organizacijų atstovai įsipareigojo, kad aptars kylančias problemas su savo nariais.

You are currently viewing Lietuvos NVO posėdis

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.