Rugsėjo 23 d. Kaišiadorių rajono savivaldybės didžiojoje salėje vyko Kaišiadorių rajono kaimo bendruomenių atstovų susitikimas su Lietuvos Respublikos Seimo narėmis Laimute Matkevičiene, Guoda Burokiene, Kaišiadorių rajono savivaldybės meru Vyteniu Tomkumi, Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininke Virginija Šetkiene, Kaišiadorių rajono VVG pirmininke Janina Augustinavičiene.
Susitikime dalyvavo Anglininkų, Rumšiškių, Pravieniškių, Rusių pakrantės, Marių kranto ir Beloniškių bendruomenių atstovai, mero pavaduotojas Darius Vilimas, mero patarėjas Česlovas Neviera, administracijos direktoriaus pavaduotojas Voldemaras Maziliauskas.

Susitikimo metu aptartos šios temos: Bendruomenių įstatymas, bendruomeninės organizacijos ir viešieji pirkimai, parama bendruomeninėms organizacijoms; bendruomenių organizacijų tarybos ir jų veikla savivaldybėse, LEADER/BIVP programa po 2020 metų, Lietuvos Kaimo parlamento organizavimo klausimai ir kt. klausimai.

Susitikimo metu Kaišiadorių rajono VVG vadovė Janina Augustinavičienė išvardino mūsų rajono „pliusus“ ir „minusus“ kaimo bendruomenėms:
„Pliusai“
• Leader programa Kaišiadorių rajone;
• Rajono savivaldybės parama kompensuojant steigimo išlaidas;
• Savivaldybės pastatų draudimo išlaidų kompensacija kaimo bendruomenėms;
• Transporto išlaidos tradiciniam Lietuvos kaimo bendruomenių susitikimui;
• Prisidėjimas prie bendruomenių vietos projektų iki 20 % ir PVM;
• Nuo 2018 09 04 Kaišiadorių rajono savivaldybė skyrė finansavimą bendruomenių buhalterio etatui, tai labai didelė pagalba visoms bendruomenėms teikiant finansines ataskaitas Registrų centrui, viešųjų pirkimų tarnybai bet teikiant paraiškas nacionalinei paramai gauti.

Daug diskusijų sukėlė „minusai“, su kuriais susiduria rajono bendruomenės savo veikloje arbe įgyvendinant projektus.

Visiems labai norisi vieningos sistemos, pagrindžiant projektų biudžetų išlaidas, buvo diskutuota, kad visur tas pats Lietuvos biudžetas, o reikalavimai skirtingi. Vieniems reikia pateikti 3 komercinius pasiūlymus, o kitiems – po 1, o kai kur tik skaičiavimų pakanka.
LKBS pirmininkė Virginija Šetkienė informavo, kad šią problemą jau žino ir sprendžia. Pažadėjo suvienodinimo sąlygas nuo naujojo finansavimo laikotarpio, t.y. nuo 2024 metų.
Viešieji pirkimai visada neišsenkanti tema: kaimo bendruomenė penkančioji organizacija ar neperkančioji?
Viešnios patikino, kad kaimo bendruomenės pagal šiuo metu esamą VPT aiškinimą nėra perkančioji organizacija. Esančios perkančiomis organizacijomis gali pateikti prašymą Viešųjų pirkimų tarnybai, kad jas išregistruotų iš perkančiųjų organizacijų. Prieš tai reikia pateikti visas pirkimų ataskaitas VPT.

Diskutuota ir apie buvimą neperkančiąja organizacija, – t.y., kai privaloma vadovautis kitomis taisyklėmis, kurias tvirtina savivaldybės, ministerijos ar fondai ir agentūros. Vietoj vieno viešųjų pirkimų įstatymo tapus neperkančiąja organizacija, privaloma vadovautis visomis kitomis patvirtintomis taisyklėmis neperkančiosioms orgamizacijoms.
Kaišiadoriečiai prašė sukurti vieną įstatymą ar taisykles ir sistemą neperkančiosiomis organizacijomis. Tai planuojama taip pat, tik nuo 2024 m., t.y nuo naujojo finansinio ES laikotarpio.
Kaimo bendruomenės, kurdamos darbo vietas kaimuose, kad vietos gyventojai liktų savuose kraštuose, po naujų teisės aktų pateko į taip vadinamas Sodros „grindis“. Darbo vietos kuriamos kukliai, nepilnais etatais, o mokesčiai už pilnus etatus privalo būti mokami, o tai taip pat sunkiną ir taip nelengvą NVO veiklą.
Bendruomenės išsakė savo nuomonę dėl seniūnaičių rinkimų, dėl savanoriškos veiklos ateities. Seimo narė L. Matkevičienė padėkojo visiems už susitikimą ir paaiškino, kad teikia seime siūlymus dėl savanoriavimo ir kad už tokią veiklą būtų atlyginta. Bet tai kol kas tik siūlymai.
Seimo narė Guoda Burokienė pasiteiravo nuomonės apie planuojamus tiesioginius seniūnų rinkimus. Daugiau nuomonių buvo už negu prieš.

Janina Augustinavičienė priminė, kad dabar labai daug savanoriaujama tiek pagal NVO plėtros įstatymą, tiek pagal Bendruomeninių organizacijų plėtros įstatymą – visur tarybos. Pagal vietos savivaldos įstatymą daug NVO atstovų dirba komisijose, darbo grupėse. Galų gale turėtų būti išspręstas klausimas, kokiu teisėtu būdu savanoriauti.

Rumšiškių bendruomenė „Kokalnis“ kėlė klausimus dėl situacijos Rumšiškėse: dėl apšvietimo, dėl fontano, dėl bendros tvarkos, susijusios su investicijomis ir iniciatyvomis Rumšiškėse. Valdžios atstovai informavo, kad bendruomenės prašymai gauti, situacija žinoma, sprendžiama.

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Virginija Šetkienė paragino dalyvauti Lietuvos kaimo parlamente, kuris vyks spalio 18 d. Raudondvaryje, Kauno rajone ir išsakyti dar kartą savo pastebėjimus.

Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupės informacija © 2019. Visos teisės saugomos

You are currently viewing Kaimo bendruomenių diskusija Kaišiadoryse

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.